Jak jsem přecházela na non-toxic eko domácnost

přechod na non toxic eko domacnost

V mžiku. Make-up od Benefitu za 1190,- letěl do koše bez mrknutí oka, když mi sestra tuším asi v roce 2017 řekla, že Dimethicone způsobuje akné.

Takhle započala moje obrovská touha zbavit se všeho, co v kosmetice a domácnosti používám s obsahem látek, které dráždí moje tělo. Kůže, plíce a střevo jsou vzájemně propojeny. Pokud to taky myslíš na své cestě ke zdravějšímu a spokojenějšímu já vážně, je třeba zaobírat se i tím, co používáš na tělo z venku, v doteku s kůží nebo co z toho co kupuješ pak i třeba dál v dechuješ.

Začala jsem v koupelně

Šla jsem produkt po produktu a žlutým zvýrazňovačem podtrhávala složky, které jsou pro zdraví škodlivé a do budoucna je v kosmetice nebudu tolerovat. Produkty, které měli ve složení jednu a více žlutých linek jsem pak vyhodila a postupně je nahradila prostředky, které splňovali mé nové nároky na kosmetiku – čistě přírodní, bezpečná, nezbytně technologicky zpracovaná.

TIP z praxe: Ze začátku ti může pomoci vyznat se ve složení kosmetiky kniha od Víta Syrového

Co dalšího jsem v domácnosti postupně prošla?

  • Úklidové a čistící prostředky
  • Postřiky na plísně, parazity jako jsou komáři, mravenci atd.
  • Prací prostředky
  • Mycí prostředky na nádobí včetně těch do myčky
  • Hnojiva
  • Osvěžovače vzduchu
  • Toaletní papír s vůněmi nebo potiskem
  • Vložky a tampony
  • Svíčky

Pokud žiješ ve sdílené domácnosti doporučuji se sejít třeba nad šálkem dobrého čaje či kakaa a domluvit se, že v rámci podpory komunitního zdraví (věřím, že v každé domácnosti se najde někdo, kdo má problémy s kůží, plícemi nebo nějaké alergie) se prostředky, které používáte plošně – úklid a čištění, praní, mytí nádobí, hnojení zahrady se začnou používat prostředky pouze v non-toxic eko kvalitě ze společného rozpočtu na tyto položky.

Než vůbec začneš používat non-toxic EKO prostředky

  • Vyčisti pračku od vodního kamene a původních pracích prostředků
  • taky myčku nádobí

Návod, jak na to najdeš třeba na youtube nebo doporučuji sledovat Úklid pro klid, kde najdeš praktické tipy a videa, jak ekologicky čistit celou domácnost a to jen s několika univerzálními produkty, který se daj už dneska běžně sehnat v drogérce jako je Rossmann nebo DM.

Jaké prostředky v domácnosti používám já?

V podstatě 5-6 produktů:

  1. kyselinu citrónovou
  2. jedlou sodu
  3. pu-er
  4. bílý ocet 10%
  5. prací prostředek z mýdlových ořechů
  6. esenciální oleje

Nakupuji online ve větších baleních na delší časové období v obchodech, který mi nabízí cashback – část peněz za nákup dostávám zpět na účet. Pokud nakupuješ online často, doporučuji si nainstalovat lištičku do chromu a při vyhledávání uvidíš hned, které obchody nabízí cashback na produkty, které vyhledáváš.

A to je vše? Ne!

Pokud žiješ ve městě nebo na vesnici, kde teče z kohoutku chlorovaná voda z vodovodního řádu, pořiď si určitě nějaký filtr na vodu. Dost výrazně ti to pomůže zlepšit stav sliznic, kůže i vlasů. Chuť vody, čajů, kávy a třeba i jídla se výrazně zlepší a přestaneš konzumovat chlor.

Doma používám:

Doporučuju vybírat filtry s výměnnou filtrační vložku. Rozhodneš-li se pro filtrační konvici od Brity, vyvaruj se nákupu náhradního filtru v dmku Proffissimo. Ze zvědavosti jsem to zkusila, abych porovnala rozdíl. Chuťově i vůní je voda po přefiltrování stále cítit chlórem, vyhozené peníze.

Další články